Mjesec našeg filma : 70 godina filmskih festivala u Hrvatskoj
Mjesec našeg filma zamišljen je kao program koji za cilj ima publiku provesti kroz najsvjetlije trenutke domaće kinematografije podsjećajući je na neke od najuspješnijih i omiljenih filmova uz koje su odrastali, razvijali se, educirali, rasli, mijenjali se. Pogledom unatrag i putovanjem kroz 70 godina dugu povijest filmskih festivala u Hrvatskoj, podsjetit ćemo se na uspjehe hrvatskog filma i audiovizualne proizvodnje te ih na taj način ponovno proslaviti ali i motivirati publiku na praćenje hrvatskog filma i u budućnosti.
Kinematografi Dubrovnik se programu HAVC-a koji odaje svojevrsnu počast domaćim festivalima kao vrijednim platformama za edukaciju publike kao i za predstavljanje domaćih filmova u svoj raznolikosti žanrova, rodova i formi, ove godine priključuje izborom filmova u nastavku.
3.svibnja , 20.00 , Dvorana Visia
VLAK BEZ VOZNOG REDA (1959., red. Veljko Bulajić, 119′) igrani
U proljeće 1946. u Jugoslaviji se organiziraju velike migracije stanovništva iz pasivnih krševitih dinarskih krajeva u plodne panonske ravnice Slavonije, Baranje, Srijema, Vojvodine. Vlakovima se preseljavaju cijela sela pa tako i stanovnici sela Dolac u Dalmatinskoj zagori, koji su dobili zemlju i kuće u baranjskom selu Topolovu. Na čelu dolačke seobe je predsjednik seoskog odbora, prvoborac Lovre, kojem se sviđa udovica Ike. U seobu su krenula i Lovrina braća Duje i mladi Periša zvan Pešo. Tu je i Pešin ratni sudrug, mornar Nikolica kojem se također sviđa Ike. Na putu se Pešo zaljubi u Danu, djevojku iz susjednog sela, ne znajući da je ona već obećana za ženu sinu baranjskog gazde…
8.svibnja , 19.00 , Dvorana Visia
TERARIJ (2012., red. Hana Jušić, 25′) igrani
Tinu i njenog bratića Maksa ubija bakina loša juha, ljetna žega i stravična dosada. Oboje bi da su negdje drugdje, s nekim drugim ljudima, no nažalost imaju samo jedno drugo.
ANINE PJESME (2003., red. Vlatka Vorkapić, 28′) dokumentarni
Vlatka Vorkapić filmom “Anine pjesme” progovora o pučkoj pjesnikinji iz Komletinaca i njezinoj najboljoj prijateljici.
14.svibnja , 20.00 , Dvorana Visia
KONTESA DORA (1993., red. Zvonimir Berković, 118′) igrani
Sudbina prve hrvatske skladateljice, Dore Pejačević, okosnica je filma u kojem se stapa biografija ove izuzetne žene sa slikom vremena i društva u kojem je živjela. Radnja filma se odvija u Zagrebu, početkom 1920-ih godina. Grofica Dora slučajno susreće osebujnog kabaretskog zabavljača Karla Armana koji sanjari da režira filmove, ali ne nalazi nikoga da ih financira. Grofica uskoro iznenađuje svoju okolinu neočekivanom odlukom da se uda za tog staleški dalekog čovjeka, s kojim je ne veže ništa od onog što joj je do tada u životu bilo važno. S druge strane, ljubav 36-godišnje grofice, kćerke bivšega hrvatskoga bana, pobudila je u Armanu nadu da će ulaskom u uglednu obitelj, u krugu hrvatskih velikaša, naći mecenu za snimanje svojega filma.
19.svibnja , 20.00 , Dvorana Visia
ZBORNICA (2021., red. Sonja Tarokić, 126′) igrani
Suočena s restrikcijama školskog sistema te okružena obeshrabrenim učiteljima, nova i entuzijastična osnovnoškolska pedagogica Anamarija ulazi u vlastitu borbu s problematičnim profesorom povijesti, nesvjesna da upravo tim putem polako postaje sve sličnija kolegama u zbornici.
24.svibnja , 20.00 , Dvorana Visia
LICEM U LICE (1963., red. Branko Bauer, 80′) igrani
U građevinskom poduzeću sazvan je partijski sastanak na kojem se treba raspraviti slučaj radnika Miluna koji je ustao protiv odluka direktora poduzeća Čumića, inače svog ratnog sudruga. U partijski komitet, na čijem je čelu novi sekretar Radovan koji je naslijedio donedavnog Iliju zbog njegove navodne bolesti, stiglo je i anonimno pismo u kojem se kritizira direkcija poduzeća te loši međuljudski odnosi.
Kratki umjesto reklama – H70
RIBLJE OKO (1980., red. Joško Marušić, 9′) animirani
U malom ribarskom mjestu, ribari odlaze na noćni ribolov. Dok su oni na moru, ribe izlaze na obalu…Riblje oko najpoznatiji je film Joška Marušića, najuglednijeg autora animiranih filmova iz perioda nakon vrhunca zagrebačke škole crtanog filma. Film se tematski naslanja na američke B-horore o napadu divovskih životinja, a stilski svoje uzore traži u ekspresionizmu i nadrealizmu.
SATIEMANIA (1978., red. Zdenko Gašparović, 14′) animirani
Neponovljivo gledateljsko iskustvo, virtuozni zadnji autorski film Zdenka Gašparovića i međunarodno najhvaljeniji proizvod zagrebačke škole crtanog filma, animirani film Satiemania teško je opisati. Gašparović vizualizira slavnu glazbu Erika Satiea (čijoj je slavi značajno doprinio) kombinacijom raskošne animacije I prelijepih statičnih likovnih kompozicija. Spajajući razne motive, među kojima se izdvaja žena kao predmet čežnje, stvorio je vrlo emotivnu cjelinu nadahnutu vlastitim duhovnim iskustvima.
PUTUJUĆA ZEMLJA (2016., red. Ivan Bogdanov, Vesela Dančeva, 14′) animirani
Bila jednom jedna zemlja koja je putovala na leđima golemog konja sve dok je nisu uništile glupost i pohlepa.Od stare slave ostao je samo konjski rep i sjena nekada sretnog svijeta. No sjećanje na prošlost još uvijek živi I novo društvo se rađa. Hoće li se povijest ponoviti? Putujuća zemlja film je o srazu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. To je fantastična bajka o potrazi za identitetom i slobodom.